Image

Nowy rok, nowe możliwości, nowe zasady Karty Mieszkańca

Z początkiem 2020 roku w Karcie zmienia się wiele. Niezmiennie jednak będziesz miał do wykorzystania 25 bezpłatnych wejść do obiektów kultury i sportu oraz setki rabatów u naszych partnerów. Co więcej, korzystając z Karty Mieszkańca, będziesz miał szansę wygrać bilet na rejs Gdańskimi Oldtimerami. Przed nami projekty dedykowane rodzinom, młodzieży oraz seniorom. A to wszystko tylko za 1 zł!

1 zł za nowy pakiet

Aby w 2020 roku nadal cieszyć się możliwością korzystania z udogodnień wynikających z posiadania Karty Mieszkańca, trzeba dokonać opłaty 1 zł za pakiet mieszkańca, tzn. pakiet, który uprawnia do korzystania z bezpłatnych wejść oraz rabatów u partnerów. Opłaty można dokonać gotówką w Centrum Obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca przy alei Grunwaldzkiej 148 lub przelewem online po zalogowaniu się na swoje konto od 1 stycznia 2020 roku.

Aby dodać do karty pakiet mieszkańca na kolejny rok, postępuj następująco:
 
  • Zaloguj się na swoje konto na www.jestemzgdanska.pl
  • W pierwszej zakładce Karty i Pakiety zaznacz Pakiet Mieszkańca na rok 2020 dla każdej osoby, dla której chcesz przedłużyć pakiet.
  • Wejdź do zakładki Koszyk i dokonaj płatności online.

Uwaga! Pakiet bezpłatnych przejazdów dla dzieci i młodzieży jest ważny do 30 września 2020. Nie ma konieczności dokonywania ponownej weryfikacji dokumentów, tzn. przedstawiania legitymacji szkolnej dziecka. 

Nowe dokumenty i zasady weryfikacji

Aby jeszcze więcej osób mogło cieszyć się przywilejami wynikającymi z posiadania Karty, rozszerzyliśmy ilość dokumentów, które można przedstawić do weryfikacji podczas zakładania konta i odbierania Karty Mieszkańca. Od 1 stycznia 2020 roku, podczas weryfikacji będzie można okazać, np. umowę najmu, umowę od usługodawcy za media świadczone w Gdańsku czy akt notarialny, potwierdzający posiadanie gdańskiej nieruchomości. Pełną listę nowych dokumentów weryfikacyjnych znajdziesz TUTAJ.

Jednocześnie wprowadzony zostanie okres weryfikacji Kart, aby lista posiadaczy była aktualna. To pomoże nam w doborze najlepszych pakietów korzyści. Karty wydane do 31.12.2019 roku nie podlegają weryfikacji przez 3 lata od momentu wydania, np. jeśli ktoś posiada Kartę Mieszkańca od listopada 2017 roku, ponownie o weryfikację swoich uprawnień zostanie poproszony w listopadzie 2020 roku.

Jeśli ktoś dokona weryfikacji 1 stycznia 2020 roku i później, okres ważności Karty będzie zależny od dokumentu, który zostanie przedstawiony. Listę dokumentów weryfikacyjnych wraz z informacją o tym, na jak długo potwierdzają Twoje uprawnienia do korzystania z Karty Mieszkańca, znajdziesz TUTAJ.

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku dokumentem weryfikacyjnym przestaje być dowód osobisty, nawet jeśli został wydany w Gdańsku. W zamian do weryfikacji możesz przedstawić zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy (nie starsze niż 3 lata).

Chcemy żebyś miał głos w sprawach ważnych dla Miasta

W Karcie Mieszkańca pracujemy nad modułem partycypacji społecznej. Chcemy, aby wszyscy mieszkańcy Gdańska mieli łatwą możliwość wypowiadania się w sprawach ważnych dla miasta i dla społeczności. W związku z tym każda osoba, która doda do swojego konta pakiet na 2020 rok, może zostać zaproszona do udziału w badaniach dotyczących w/w kwestii. W związku z tym dokonaliśmy stosownych zmian w regulaminie oraz klauzuli informacyjnej. Wierzymy, że dzięki modułowi partycypacji społecznej każdy z nas będzie miał realny wpływ na to, co dzieje się w mieście.

Pełna lista bezpłatnych wejść z Kartą Mieszkańca w roku 2020:

Gdański Ogród Zoologiczny
Mecz Lechii Gdańsk
Mecz siatkarski Trefla Gdańsk
Lodowisko Miejskie (w sezonie zimowym)
Wieża Kościoła Mariackiego (bez przewodnika)
Hevelianum
Europejskie Centrum Solidarności
Pływalnie Gdańskiego Ośrodka Sportu (jedno bezpłatne wejście na jeden basen spośród czterech dostępnych)
Zwiedzanie Stadionu Energa Gdańsk

Muzeum Narodowe (jedno bezpłatne wejście do każdego oddziału)
- Oddział Sztuki Dawnej (data ponownego otwarcia oddziału zostanie podana w późniejszym terminie)
- Oddział Etnografii,
- Oddział Zielona Brama/Gdańska Galeria Fotografii,
- Oddział Sztuki Nowoczesnej,

Muzeum Archeologiczne (jedno bezpłatne wejście do każdego oddziału)
- Dom Przyrodników,
- Piwnica Romańska,
- Grodzisko w Sopocie,

Muzeum Gdańska (jedno bezpłatne wejście do każdego oddziału)
- Muzeum Bursztynu,
- Ratusz Głównego Miasta,
- Dwór Artusa,
- Dom Uphagena,
- Wartownia Nr 1 Westerplatte,
- Twierdza Wisłoujście,
- Muzeum Nauki Gdańskiej,
- Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.

Ważne! Jeśli w 2019 roku nie wykorzystałeś wszystkich bezpłatnych wejść, nie kumulują się one w roku 2020. Dla przykładu: jeśli w roku 2019 nie skorzystałeś z bezpłatnego wejścia do ZOO, w roku 2020 nie będziesz miał dwóch bezpłatnych wejść, a tylko jedno.