Projekcja filmu Cała przyjemność po stronie kobiet

image
W ramach cyklu "Etnomatograf. Oblicza świata w filmie" zapraszamy 6 marca do Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku na projekcję filmu "Cała przyjemność po stronie kobiet". Wstęp wolny.
"Cała przyjemność po stronie kobiet", reż. Barbara Miller, Szwajcaria/Niemcy, 2018, 97 min

Czego pragnie kobieta? Kim jest? To jedne z najczęściej dyskutowanych tematów we współczesnej kulturze. Jednak odpowiedź jest o tyle paradoksalna, że w zdecydowanej większości udzielają jej mężczyźni. Dlatego też wciąż istnieje przyzwolenie na kulturę gwałtu, podrzędność kobiet w strukturach władzy największych religii, przekonanie o obsceniczności wizerunku waginy w przestrzeni publicznej (wobec całkowitej neutralności penisa) czy instytucję obrzezania kobiet. Na całym świecie miliony kobiet są wciąż okaleczane, gwałcone, molestowane czy karane, ponieważ to mężczyźni decydują w ich imieniu. Dlatego reżyserka oddaje głos kobietom.

Rokudenashiko, japońska artystka, staje przed sądem za wydruki 3D swojej waginy. Deborah Feldman ucieka wraz z synem z ortodoksyjnej społeczności chasydów na Brooklinie, ponieważ chce móc decydować o swoim losie. Leyla Hussein prowadzi w Londynie warsztaty dla sudańskich kobiet, by uświadomić im piekło, na jakie skazują swoje córki. Doris Wagner opowiada o molestowaniu przez księdza. Vithika Yadov uświadamia młodych Hindusów o kobiecej przyjemności seksualnej. Te kobiety wypowiedziały posłuszeństwo patriarchatowi.