Międzynarodowy Dzień Liczby Pi

image
3,14 – tyle w przybliżeniu wynosi liczba pi. Co roku w czternastym dniu marca liczba pi obchodzi swoje święto. Z rozmachem - międzynarodowo! W Hevelianum uczcimy go matematyczną super imprezką, na którą można przyjść z całą rodziną! Potrwa ona... 3 godziny i 14 minut!

UWAGA! Ze względu na zagrożenie koronawirusem wydarzenie zostaje odwołane.

Godzina: od 12.00 do 15.14
Miejsce: Wozownia Artyleryjska, Sala Haxo i Sala Strakowskiego
Dla kogo: dzieci od 10. roku życia i dorośli 


Pi razy drzwi, czyli pogoń za π

Zaczniemy spotkaniem z dr. hab. Zdzisławem Dzedzejem (Politechnika Gdańska). Nasz gość opowie o próbach wyznaczania liczby Pi przez tysiąclecia, a przy tym poruszy różne wątki z historii matematyki. Spotkamy się z Egipcjanami, Babilończykami, panami Archimedesem i Ludolfem i dowiemy się, co takiego jest w liczbie Pi, że wszyscy jej szukają!

Zostań mistrzem liczby Pi! – zabawy z liczbą Pi w roli głównej

Uczestnicy będą mieli do pokonania tor naukowych zagadek: jak odnaleźć liczbę Pi. Po rozwiązaniu każdej z nich zdobędą pieczątkę. Po zdobyciu kompletu pieczątek uczestnik otrzyma tytuł Mistrza Liczby Pi i nagrodę od Hevelianum lub od naszego partnera - Fundacji mBanku.

Matematyczny PoCIĄG

Matematyczny PoCiąg to niesamowita podróż w świat logicznych łamigłówek, zadań oraz zagadek. Wystawa składa się z 23 samodzielnych interaktywnych stanowisk. W trakcie korzystania z wystawy można rozbudzić swoją wyobraźnię przy konstruowaniu kształtów z tangramów, klocków i słomek, a także zapoznać się w ciekawy i rozrywkowy sposób z zagadnieniami związanymi z matematyką, fizyką czy astronomią, aby te nie skrywały przed nami swoich tajemnic.