Odkrywaj historie i zdobywaj nagrody! Konkursy Grodziska w Sopocie

image
Grodzisko w Sopocie ogłasza trzy konkursy dla dzieci i młodzieży. Wszystkie skupiają się wokół historii, tradycji i pamięci. Nawet odosobnienie w czasie pandemii można wykorzystać do odkrywania skarbów przeszłości.
Konkursy są podzielone według kategorii wiekowych. Dla kilkulatków przeznaczono zabawę plastyczną, starsze dzieci tworzą komiksy, a nastolatki – zarówno prace plastyczne, jak i literackie. Zadania można wykonywać indywidualnie lub we współpracy z rówieśnikami; zespół może składać się maksymalnie z czterech osób. Konkursy są ogólnopolskie, zgłoszenia mogą więc dotyczyć różnych miejsc w całym kraju.

Aby dobrze wykonać zadanie konkursowe, trzeba zapoznać się z miejscowym dziedzictwem. Jak to zrobić? Można na przykład porozmawiać z przedstawicielami starszego pokolenia – seniorami rodu, dziadkami, sąsiadami. Oczywiście kontakt w czasie pandemii powinien być bezpieczny, najlepiej telefoniczny lub mailowy. Warto też poszperać w książkach albo Internecie, ewentualnie przejrzeć rodzinny album ze starymi zdjęciami. Celem przyświecającym wszystkim zadaniom jest twórcze ujęcie lokalnej tradycji.

Konkursy do wyboru:
 
  • „Skarby mojej okolicy”, konkurs plastyczny (technika dowolna), dla dzieci z klas 0-3
  • „Przekazy o miejscach historycznych z mojej okolicy”, konkurs na krótką formę komiksową, dla dzieci z klas 4-8
  • „Skarby pamięci”, konkurs na krótką formę literacką lub plastyczną (w tej kategorii można zgłaszać także komiksy), dla dzieci i młodzieży w wieku 13-18 lat

Prace konkursowe można przysyłać do 17 maja 2020 r. w formie elektronicznej na adresy mailowe: grodzisko@archeologia.pl oraz k.czonstke@archeologia.pl
Regulamin dostępny jest TUTAJ

Laureaci wygrają bezpłatny udział w dowolnie wybranych zajęciach organizowanych przez Grodzisko w Sopocie, takich jak: lekcje muzealne, zwiedzanie z przewodnikiem, urodziny (szczegóły w regulaminie). Poza tym najciekawsze prace plastyczne zostaną zaprezentowane na wystawie w Grodzisku w Sopocie, zaś utwory literackie będą opublikowane w mediach społecznościowych sopockiego oddziału Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Sława czeka na zwycięzców!

Obserwuj wydarzenie na Facebooku TUTAJ